ARAKLI'DA ARA
İLETİŞİM HATTI

721 60 71

SOSYAL AĞLAR
facebookpaylas

Belediye başkanımız Recep Çebi Karadenizin Sesine konuştu

Belediye  başkanımız Recep Çebi Karadenizin Sesine  konuştu

TURİZMLE AÇILMAYI HEDEFLİYORUZ

 

“Bu bizim 2. dönemimiz ve Trabzon’umuzun 2. büyük ilçesiyiz. Büyük bir ilçe olarak hedefimiz ilçemizi büyütmek, geliştirmek ve ticaretten kazanan bir ilçe olmak. Dolayısıyla ilçemizin öz kaynaklarına baktığımızda turizmle bunun mümkün olabileceğini görüyoruz. Bu anlamda sahil alanımızdan faydalanarak turizmle açılmayı hedefliyoruz. Turizme kazandırılmayı bekleyen çok güzel yerlerimiz var. Türkiye’ye ve Dünya’ya mal olmuş acı suyumuz var. Uzungöl ayarında Pazarcık semtimiz var. Turup mevkiimiz var. Buna bağlı olarak yayla turizmi var. Karadeniz’de her şey turizme bağlı, bizde bunun farkındayız ve turizmi ön plana çıkarmak istiyoruz.”

 

YOL AĞINA ÖNEM VERİYORUZ
“Yol ağına çok önem veriyoruz. Batı’ya ve Doğu’ya açılan yollarımız var. Yeni yapılan bir sürü yollarımız var. İlçemizin ticaretini arttıracak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde Güney’e açılan yolumuzu yapıyoruz. Araklı Salmankaş tüneli,  Türkiye’nin en büyük tünellerinden bir tanesidir. 4130 metrelik tünelimizin açılışını 2 – 3 ay sonra gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz.”
GÜNEY’E AÇILMAK TİCARETİ KATLAYACAK
“Araklı da potansiyeli arttırmak için faaliyetlerimiz sürüyor. TOKİ konutları çalışmalarımız mevcut. 300 konut yapılacak. Hatta Bayburt’tan 50 kişi yazıldı. Güney’e açılan yolla Araklı’nın ticareti 10’a 15’e katlayacak. TOKİ de buna katkı sağlayan bir durum olacaktır. Bu tünelin açılışı ile Bayburt’ta olan vatandaşımızı 1 saatte Trabzon’a getireceğiz. Bu da hareketliliği getirecek. Bu çerçevede Pazarcık dediğimiz semtimizde turizm faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Ticaret olmayan bir yerde hareket ve bereket olmaz. Peygamberimizin sözüyle rızkın onda dokuzu ticarettir bakış açısıyla projeleri sıralıyoruz.”

ARAKLI’YI SAHİLLE BULUŞTURACAĞIZ
“İlçemizin daha güzel olması adına sosyal alanları düzenliyoruz. Sosyal alan projelerimiz var. Diğer ilçeler sahil dolgu alanları ile sosyal faaliyet alanları kazanıyorlar. Bizde deniz kenarında bir ilçe olmamız münasebetiyle bu şekilde bir yol izleyeceğiz. Yeni sahil yolu geçti, bu yolu destekliyoruz tabi ki ama yeni yol Araklı’nın sahille olan bağlantısını kesmiştir. Dolayısıyla bizde ilçemize yeni bir hayat kazandırmak adına denizi dolduracağız. Sahilimizde bir takım çalışmalar yaptık, bitirdik. Bizim vatandaşımızın denizle buluşması lazım. Yatırım yapacak olan iş adamlarımızı da deniz kenarında alanlar sunabilmeliyiz.”
YATIRIMLAR DOLAYISIYLA ŞANTİYE HALİNDEYİZ
“Hükümetimizle birlikte ilçemize büyük yatırımlar getirdik. 3 sefer Cumhurbaşkanımızı ilçemizde misafir ettik ve bu çok önemli bir şey. Bunun arkasından da yatırımlar geliyor. 100 yıllık suyu sağlayacak olan su projemiz bitmek üzere. Araklı Sürmene ortak bir projedir, sadece su temin etmekle kalmayacak kendi içinde elektrik de üretecek. 30 trilyonluk bir proje ve bitmek üzere. Yine Karadere ıslah çalışması var. Çok güzel dizayn edilerek ıslah edilerek çalışmalar yapılıyor. En az bu proje içinde 30 trilyon harcadık. Araklı şantiye halinde, o kadar çok yatırım aldık ki, artık yatırımlardan vatandaş rahatsız olmaya başladı. Araklı Dağbaşı arası duble yol çalışması devam ediyor. TOKİ konutları ile ilçemizi kentsel dönüşüme sokuyoruz.  Yeni bir Araklı için çalışıyoruz.”

 

SOSYAL DONATILARI OLAN BİNALAR

“İlçemizde 25 – 30 tane yap-satcı arkadaşımız var. Sosyal donatıları olan binalar yapıyorlar. İmara uygun ve geniş caddelerle birlikte. Güzel bir konutlaşma var ilçemizde. Körfez ülkelerinden ilçemizde daire alan insanlar var. Konak önü dediğimiz yer, İstanbul Boğazı’nı aratmayacak güzelliğe sahip. İstanbul’dan vatandaşlar gelip buradan daire alıyorlar. 3 -4 ay tatil yapıyorlar. Bu daireler 150 – 200 bin TL, ama aynı daireler İstanbul’da 1 milyon dolar. Bütün ilçemizde olduğu gibi buralarda da alt yapı hizmeti veriyoruz. Alt yapı çalışmalarımız devam ediyor.”
GEÇİŞ DÖNEMİ YAŞIYORUZ

 

“Büyükşehir olduk, önceden 5 mahallemiz vardı. Şimdi 50 mahalleye çıktık. Özel idarenin kalkmasıyla birlikte bize kaldı. Biraz sıkıntılar çekeceğiz bu gerçek. Vatandaşlarımız söylenmekte haklılar. Yol ağı genişledi, hizmet alanı arttı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Gümrükçüoğlu sağ olsun hizmet alanına giren kısımlara hizmet ediyor.  Çalışkan ve işine sahip bir ağabeyimiz. Geçiş dönemi yaşıyoruz. Her tarafta bu tarz sıkıntılar var. İnşallah en hasarsız şekilde bu geçiş dönemini halledeceğiz. Büyük yol ağları, kanalizasyon, itfaiye, su işleri, alt yapı, otobüsler büyükşehre kaldı. Aksaklıklar olduğunu kabul ediyoruz. Ama çalışarak, sabrederek hep birlikte bu işin üstesinden geleceğiz.”
EĞİTİM HER ŞEYİN BAŞI

 

“Halkımız bize büyük destek veriyor, her şey sevgiyle oluyor. Biz halkımızı, halkımız bizi seviyor. Halkımız en büyük desteğini de bu bağlamda eğitim açısından veriyor. Eğitim açısından hiçbir eksiğimiz yok okullarımızda. Yeni okullar dizayn ettik.  TOKİ’ye imam hatip ortaokulu yaptırdık. İstanbul Ticaret Odasına Anadolu Lisesi yaptırdık. Hayırseverlerimiz devreye girdi, Bayram Halil Bey hastanemizi, Saffet Çelik liseleri yaptı. Özyurt A.Ş. ilçemize yüksek okul kazandırdı. Her şey tamam atamalarda olacak, lojistik yüksek okulunu da böylece ilçemize kazandırmış olacağız. Bu şekilde ilçemize büyük bir öğrenci kitlesi gelecek. Hamit Özdağ var mesela, hep bu şekilde yardımseverlerimiz sayesinde okullarımız oldu. Atatürk ortaokulu yıkılıyor, yerine daha modern bina yaptırılıyor. Belediye olarak eğitimi her şeyin başında tutuyoruz ve eğitim için belediyemize gelen kim varsa geri çevirmiyoruz.”

 

TURUP’A ÇÖP TESİSİ YAPILMAYACAK

 

“Turup konusu Büyükşehir Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Sayın Valimizi Abdil Celil Öz’le birlikte alınan son karara göre oraya bir çöp tesisi yapılmayacak. Bu kesin ve nettir. Zaten dünya da vahşi depolamadan vazgeçildi. Türkiye’de de vazgeçildi, bizim Çamburnu’nda yapılan vahşi depolamadan da vazgeçildi. Dolayısıyla son çalışma bir fabrikalaşma niteliğinde olacak. Rize ve Trabzon katı atık birliği var ve başkanlığını da Sayın Valimiz yapıyor. Asla Turup’a çöp tesisinin kurulmayacağının altı çizilmiştir. Zaten Bakanlar Kurulu ile turizm alanı ilan edilmiştir. Ama şöyle bir özeleştiri yapmak zorundayım. Belediyeler ilçenin temizliğini sağlamak zorunda, topladıkları çöpü de bir yere dökmek zorunda. Böyle bir çöp tesisinde 250 insan çalışıyor, bu da bir istihdam alanıdır. Aslında bu tarz fabrikaları destekliyoruz. Ama Turup’a kurulmayacak bu kesindir.”

 

MİLLETVEKİLİMİZ OLSUN İSTİYORUZ

 

“Ak Parti İlçe Başkanlığımızda yeni değişim oldu. Önceki arkadaşımız 3 dönem kuralından dolayı başkanlığı bıraktı. Kendisine buradan teşekkür ediyoruz. Yeni seçilen arkadaşımızı da hayırlı olsun diyoruz. Kendileriyle beraber ve teşkilatımızla beraber 13 yıllık iktidar boyunca Trabzon’un en çok oy veren ilçelerden bir tanesi olduk.  Yani İktidar Partisine en çok oy veren ilçelerden biri olarak bizde Milletvekilimiz olsun isteriz. Halkımızın da bu yönde bir talebi var. Bizde genel seçimlerde meclise bir Milletvekilimiz olması adına çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

 

EN BÜYÜK SIKINTIMIZ TUĞLALI EVLER

 

“Bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri sıvasız boyasız evler. Son 12 yılda yapılan binalara eğer sıvası ve boyası yoksa ruhsat verme durumumuz yok. Ama bunun öncesinde yapılan evlerde böyle bir sıkıntımız var. Sahilde plansız yapılaşma var ve tuğlalı yapılaşma da bir kültür haline gelmiş durumda. Bunu düzeltmek için çok mücadele ediyoruz, cezai müeyyideler uyguluyoruz. Tam olarak başarıya ulaştık mı, hayır. Şu da var ki Araklı 1953 yılında kuruldu. Bundan sonraki yapılaşmalar için önlemlerimizi aldık, öncekileri düzeltmek içinde çalışacağız.”

 

MOBESE SİSTEMİ KURULUYOR

 

“Asayiş yönünden yeni bir proje ürettik. MOBESE sistemini ilçemize kuruyoruz, 2 trilyonluk bir yatırım. Yer teslimi yapılıyor, imarı belirleniyor. Alt yapısını biz yapacağız, üst yapıda da müteahhit firma fiberoptik kablolarını döşeyerek hizmeti ilçemize kazandıracağız. Huzurlu olan ilçemizi daha da huzurlu hale getirmek için çalışıyoruz. Bu konuda emeği geçen İlçe Kaymakamımıza, Bölük Komutanımıza, Emniyet Amirimize ve emeği geçen bütün bürokrasimize teşekkür ediyorum. Babamızın oğlu olsa huzuru bozan taviz vermeyiz.”

 

AYDINLATMA SIKITIMIZ VAR

 

“Aydınlatma konusunda gerçekten sıkıntımız var. AKSA firması ile son yapılan anlaşmadan kimse mutlu değil. Gerçekten diğer ilçelere baktığımızda aydınlatma konusunda kendi ilçemizde sıkıntı var. TEDAŞ’la görüşmelerimiz devam ediyor ama gereken yatırımın yapıldığını düşünmüyorum. İlçemizin aydınlatmasından memnun değilim.”

 

AMACIMIZ DUA ALMAK

 

“Araklı’da görev yapan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Belediyecilik yerelden başlar. Bir seminerde dile getirildi, ‘Bir kurumu bir gün boş bırakabilirsiniz, ama belediyeyi asla’ dendi. İnsanın doğumundan ölümüne yanında oluyoruz. Amacımız dua almak. Araklı’da gidişatımız iyi, daha da güzel yerlere gelmek istiyoruz. Herkesin yeni yılını kutluyorum, hep birlikte nice güzel günleri görmeyi temenni ediyorum.”

23.01.15