ARAKLI'DA ARA
İLETİŞİM HATTI

721 60 71

SOSYAL AĞLAR
facebookpaylas

TURUP ÇÖP ALANI DEĞİL ARAKLI’NIN BOZTEPESİ OLACAK

TURUP ÇÖP ALANI DEĞİL  ARAKLI’NIN BOZTEPESİ OLACAK

TURUP ARAKLININ BOZTEPESİ OLACAK

 

 

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi’den  sonnokta’ya özel açıklamalar;

‘Artık ustalık dönemine başladık.. Ne söz vermişsek yapmaya çalışıyoruz’

‘Araklı’nın sanayi bölgesi olması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz’

‘Meslek Yüksek Okulu 2015 -2016 eğitim öğretim yılında açılacak ‘

222222222222222222 (1)

Araklı’da vaat ettiği projeleri hayata geçireceğini kaydeden Çebi, kamuoyunu sıkça meşgul eden Araklı’nın Turup mevkiini turizme kazandırmaya çalıştığını  belirterek’ Turup’u turizme  kazandırmak istiyoruz.  Bu yönde teleferik yapmak için uğraşıyoruz. İnşallah Turup, Araklı’nın Boztepe’si olacak’’dedi.

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi ile konuştuk. Çebi Araklı’da ikinci dönemini ‘Ustalık’ olarak değerlendirirken yeni dönemdeki çalışmalarını anlattı. Araklı’da yıllarca siyasetin içerisinde olan ve 2009 yılında Araklı’da belediye başkanlık koltuğuna oturan Çebi önemi işlerin altına imza attı. Beyefendi kimliği ile herkesimden sevgi ve saygı gören Çebi hayırsever işadamlarını yatırıma teşvik ederek Araklı’ ya önemli hizmetler kazandırması ile dikkat çekti. Araklı’ da kadınlar için Sosyal Tesis yaparak önemli bir projeye imzasını attı.

Röportaj: Hüseyin TERZİ

ARTIK USTALIK DÖNEMİNE BAŞLADIK

Seçimlerin üzerinden hemen hemen bir yıl geçti. Vaat ettiğiniz projeleri hayata geçirmeye başladınız mı? Çalışmalar nasıl gidiyor?

ÇEBİ: Biz ikinci dönemimizde ustalık dönemimize başladık. Trabzon’umuz Büyükşehir oldu. Araklı’da Trabzon’un en büyük üçüncü ilçesidir. Büyükşehir olduğumuzdan dolayı yeni bir yapılaşma, yeni bir planlama var. Bu planlama doğrultusunda da bizler de Araklı’mızdaki projelerimizi en hızlı şekilde devam ettiriyoruz. Yani tempomuzda en ufak bir düşüş yok. Büyük projelerimiz var. Yaklaşık 50 mahallemiz var. Özel İdare’nin de kapanmasıyla birlikte makine parkları da bize bağlandı. Böylece bizde Büyükşehir Belediyemize 50 mahallemize de daha rahat hizmet vermeye çalışıyoruz. Bazı zorluklar olabilir; onları da aşacağız. Bizde geri adım atmak yok; devamlı ileri adımlar atıyoruz. İnşallah seçimde vaat ettiğimiz projeleri iyi bir yapılanmayla birlikte 2015 yılında hayata geçirmenin çalışmalarını yapıyoruz. Güçlü Cumhurbaşkanımız, güçlü Başbakanımız ve güçlü Bakanlarımız ile birlikte Araklı’mızı en güçlü ilçeler arasına sokma çalışmalarımıza devam ediyoruz.

BÜYÜKŞEHİRİMİZİN DESTEĞİ HEP YANIMIZDA

Büyükşehir’den dolayı köyler mahalle oldu. Araklı’nın mahallelerinde çok fazla sorun var. Mahallelere hizmet verme açısından zorlanacağınızı düşünüyor musunuz?

ÇEBİ: Biz zorlanacağımızı düşünmüyoruz. Bizler bu işte tecrübeliyiz. Dolayısıyla buna göre plan bütçemizi ayarlıyoruz. Bazı mahallelerde Büyükşehirimize kaldı. Büyükşehirin görev yapacağı mahalleler var. İtfaiye, altyapı, kanalizasyon, su, ana yollar gibi. Bize kalan bölümlerde cadde, park gibi. İnşallah yeni yapılaşmayla birlikte bunları Büyükşehirimizin desteği ile aşacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bu konuda çok tecrübeli ve gayretli. Bize de büyük destekleri oluyor. Yani geçiş döneminden sonra Araklı’mızın mahallelerine en güzel hizmetleri vereceğiz. 

PAZARCIK’I TURİZME AÇMAK İÇİN ÇABALIYORUZ

Araklı’da turizm potansiyelini artırmak için ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

ÇEBİ: Araklı’mız sahil ilçesi oluşu münasebetiyle turizme en açık ilçelerden bir tanesidir. Bizim bir Pazarcık’ımız var. Pazarcık’ı turizme açma konusunda gayretlerimiz olacak. Orada otel, sosyal tesis çalışmalarımız var. Yine turizm açısından Bereketli’de acı suyumuz var. Bu suyumuzu halka daha kaliteli şekilde sunmaya çalışıyoruz. Yine buna bağlı olarak Araklı’da tarihi yerlerimiz var. Bunun yanında biz sahil ilçesiyiz. Sahilimizi de dizayn edeceğiz. Sahilimizde gezme, dolaşma, dinlenme yerleri yapacağız. Yine turizme yönelik körfez ülkelerini ilçemize çekiyoruz. Şuanda  körfez ülkelerinden 100’e yakın kişiyi Araklı’da konut sahibi yaptık. İstanbul’dan davet ettiğimiz Mehmet Ali Derya Bey ile birlikte bir AVM şeklinde yapılaşma kendisine yaptırıyoruz. Bu büyük bir yatırımdır. Bir de 5 yıldızlı bir otel yaptırıyoruz. İşadamımız Mehmet Ali Bey ile Araklı’ya 5 yıldızlı otel yapmanın gururunu yaşıyoruz. Biz kendisine teşekkür ediyoruz.

TURUP’TA TELEFERİK YAPMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Turup mevkiinde turizm açısından neler yapacaksınız?

ÇEBİ: Turup’ta Araklı’mızın en güzel ve görkemli yerlerindendir.  Turizm konusunda Turup’u da faaliyete geçireceğiz. Turup’ta oturma alanları, gezme alanları yapacağız. Turup’ta teleferik yapmak için uğraşıyoruz. Orada insanları rahat ettirebilecek ve denizi yukarıdan aşağıya izlettirebilecek bir çalışma ve proje yapmaya çalışıyoruz. Turup, Araklı’nın Boztepe’si olacak. Halkımız Turup’a çıktığında inşallah orada dinlenecek.

MYO 2015’TE HİZMETTE

Araklı’da Meslek Yüksek Okulu vaadiniz vardı? MYO’da son çalışmalar nasıl ilerliyor?

ÇEBİ: Meslek Yüksek Okulu’muz şuanda bitmek üzeredir. Kadrolar atanıyor. Meslek Yüksek Okulu’muz 2015’in Eylül aylarında eğitim faaliyetlerine başlar. Araklı’ya işadamlarımız yatırımlar yapmaya devam ediyor. İşadamımız Saffet Çebi abimiz okulları yaptı; şimdi de yeni bir yurt yapma projesi var. Hamit Özdağ’da okulları yapıyor; ona da teşekkür ediyoruz. Yüksel Özyurt ve Orhan Özyurt kardeşler Yüksek Okulu’muzu yaptılar onlara da teşekkür ediyoruz. Bayram Halil Beyefendi de hastanemizi yaptı. Ona da katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz. Muhammet Gümüştaş Beyefendinin de belediyemize çok büyük destekleri var. İsimlerini okuyamadığım bütün işadamlarımıza ve hayırseverlerimiz desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun.

SANAYİ BÖLGESİ OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Araklı güzel yolda ilerliyor. Yeni ilçe teşkilatımızı ve yönetimimizi oluşturduk. Araklı’nın geleceği güzel, Araklı’da huzur için koşuyoruz. Araklı’yı büyütüp sanayi bölgesi yapmaya çalışıyoruz. Araklı’mızı ticaret bölgesi yapmaya çalışıyoruz. Araklı’mızı modern binalarla donatmaya çalışıyoruz. Araklı’yı TOKİ binaları ile süslüyoruz. Araklı’da kentsel dönüşüm projesini devreye soktuk. Böylece yeni bir Araklı ortaya çıkacak. Yeni bir Araklı ile vatandaşımızın huzuruna çıkmak için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.

ÇÖP TESİSİ KURULACAK AMA!..

Katı Atık Çöp Depolama Tesisi’nin Araklı’nın Pirgi (Köyü) Mahallesi’ne kurulması gündeme geldi. Bu konuda son gelişmeler neler?

ÇEBİ: Şuanda öyle bir konu yok. Yani tabii ki bu çöpler bir yere dökülecek. Bunları biz üretiyoruz. Belediyenin de bunları toplama görevi var. Şuanda Büyükşehir Belediyemiz ve Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ile beraber TRABRİKAB’ın yönetimiyle toplandık. Bir fabrika yapılacak. Vahşi çöp depolama tesisi olmayacak. Bu modern fabrika ile birlikte elektrik üretecek şekilde bu çöp işini de halledeceğiz. Ama yeri konusunda şuanda benim de bilgim yok. Yani resmi olarak Pirgi’ye veya başka bir yere çöp tesisinin yapılması konusunda bize resmi bir yazı gelmedi.

Kaynak: Karadenizde Sonnokta 

23.12.14