ARAKLI'DA ARA
İLETİŞİM HATTI

721 60 71

SOSYAL AĞLAR
facebookpaylas

Yöresel

Ilıman ve yağışlı iklime sahip ilçemizde tarım hayatı fındık, çay, mısır üretimine ve hayvancılık ise arıcılık ve balıkçılığa dayanmaktadır. Tarım topraklarının yaklaşık %75’i çok eğimlidir. Kıyı şeridinde ve vadi tabanlarındaki düz topraklar çok sınırlıdır. Kültürel öğelerin en canlı şekilde yaşatıldığı alan halk müziği ve geleneksel halk oyunlarıdır. Genelde kırsal kesimlerde görülen tek ve en yaygın halk oyunu kemençe eşliğinde oynanır, çok canlı ve hareketlidir. Bölgede en etkin yöresel etkenlerin başında giyim-kuşam, beslenme biçimi, inanç ve töreler ile bazı el sanatları ve az da olsa mimari yapılaşmadır. İlçede sepetçilik, bakırcılık, dokumacılık, kuyumculuk, yün çorap dokumacılığı yaygın el sanatlarındandır.horon-kemence kesanhemsin-corabı

 

Bölgede turizmin etkin olmasını sağlayan en önemli unsur doğal güzelliklerdir. İlçenin önemli turizm merkezlerinden biri olan Pazarcık‘taki Pamuğun Gölü Şelalesi bir doğa harikasıdır. Turizm Bölgesi ilan edilen Yeşilyurt Yılantaş Yaylası ve Pazarcık Mesire alanı da her yıl yapılan yayla şenlikleriyle büyük ilgi çekmektedir.

pazarcik

İlçedeki ormanların büyük bir bölümü ladin, kayın, kestane, kızılağaç, çam gibi ibreli ve karışık ağaç korularından oluşmaktadır. Genelde iklim örtüsü hemen kıyı kesimden başlayarak yaklaşık 2000 metre yüksekliğe kadar uzanır. İlçe merkezine 3 km mesafede olan Turup mevkiinde bir saha ”Atatürk Orman Çiftliği” adı altında çeşitli çam fidanları dikilerek ıslah edilmiştir.

turup

İlçede tarihi özelliği olan eski evler Konakönü Mahallesinde olup burası tabii ve tarihi sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Burada tarihi özelliğini yitirmemiş kemer köprüler ve bazı camiler mevcuttur.

konakonu2

 

19.06.15